Zespół Analityki Przemysłowej i Środowiskowej oraz Radiochemii Środowiska

HISTORIA ZESPOŁU

Zespół Analityki Przemysłowej i Środowiskowej oraz Radiochemii Środowiska powstał w wyniku trwających od wielu lat przekształceń. Jednym z tych przekształceń było powstanie Katedry Nauk o Środowisku

jako efektu rekonstrukcji i poszerzenia zakresu działalności Katedry Chemii Środowiska, która została powołana  decyzją Senatu AGH dnia 7.06.1995 r. Przekształcenie Katedry Chemii Środowiska, które nastąpiło w grudniu 1999 r. było wynikiem wybrania Katedry jako beneficjenta wieloletnich funduszy przyznanych w ramach projektu przez prywatnego sponsora ze Stanów Zjednoczonych – Fundację im. Alfreda Jurzykowskiego. W 2011 roku Katedra Nauk o Środowisku została, decyzją Rektora AGH, przeniesiona z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska na Wydział Energetyki i Paliw Akademii Górniczo Hutniczej.  W latach 1996-2020 kierownikiem kolejnych Katedr (KCHŚ, KNoŚ, KCHWiNoŚ) będących wynikiem zmian strukturalnych na WGGiIŚ oraz WEP był prof. dr hab. Janusz Gołaś.

GRUPY BADAWCZE ZESPOŁU

Pracownicy Zespołu realizują różnorodne badania środowiskowe i przemysłowe,  wśród nich:

1. Monitoring promieniowania gamma w glebach obszarów chronionych.
  2. Analizy zawartości izotopów Ra-226 i Am-241 w wodach.
  3. Identyfikacja nieregulowanych prawnie związków toksycznych
  4. Rozwój metod analitycznych pozwalających na identyfikację nieregulowanych prawnie zanieczyszczeń
  5. Przemysłowe pomiary zawartości rtęci w spalinach
  6. Badania popiołów lotnych pod względem wykorzystania i zagospodarowania w gospodarce obiegu zamkniętego.

Szczegółowy opis tematyk badawczych oraz rezultatów badań można znaleźć na stronach trzech grup badawczych Zespołu:

1. Grupa Analityki Zanieczyszczeń Środowiska
  2. Laboratorium Analiz Chemicznych i Promieniotwórczości w Środowisku